• Feb 03, 2020
click fraud protection

Zaradi prve svetovne vojne so letne igre - ki naj bi bile v Berlinu - preklicane. Toda v resnični olimpijski igri je bil stadion načrtovan že nekaj let vnaprej, preden je bila sprejeta ta odločitev (parada iz leta 1913 posveča samo strukturo). To tudi prvič ne bo igre zaradi vojne. Poletne in zimske igre leta 1940 in 1944 so bile odpovedane zaradi druge svetovne vojne.

Fotografija prek Kongresna knjižnica

Letošnje poletne igre so imele razliko od tedna zimskih športov (kot sta hokej na ledu in drsanje). Britanski tekmovalec Albert Hill je med številnimi priznanimi v tistem letu osvojil dve zlati medalji - vendar se skoraj ni smel potegovati za "prestar" pri 31 letih. Pa vendar nihče ni rekel niti besede o Oscarju Swahnu, 72-letnemu švedskemu strelcu, ki tistega leta domov odnesel srebrno medaljo.

Na prvih uradnih zimskih olimpijskih igrah (čeprav bi jih kot take priznali šele po dveh letih) kasneje) je Američan Charles Jewtraw (tretji z desne, zgoraj) domov prinesel prvo zlato medaljo, potem ko je zmagal the Tekmovanje v hitrostnem drsanju na 500 metrov.

instagram viewer

Amerika je bila prevladujoča sila poletnih iger, zlasti na tekmovanjih v dirkališču in je domov prinesla skupno 32 medalj. Američan Harold Osborn je bil le eden izmed številnih zmagovalcev, ki je v skoku v višino osvojil zlato.

1928: St. Mortiz, Švica

Letos je bilo prvič dovoljeno, da so se ženske lahko pomerile v disciplinah (tukaj je zmagala ameriška tekačica Elizabeth Robinson v teku na 100 metrov). Vendar je težko dosežen dosežek pomenil zaostanek: po opazovanju nekaj izčrpanih tekmovalcev po dirkah na 800 metrov so uradniki ženskam prepovedali tek na dirkah daljši od 200 metrov... vse do leta 1960.

Šlo je za ameriškega hitrostnega drsalca Irvinga Jaffeeja, ki je osvojil zlato tako v teku na 5000 kot 10000 metrov.

Ikona je bila narejena, ko je Mildred Ella "Babe" Didrikson osvojila dve zlati v skoku in ovirah, skupaj s srebrom v skoku v višino.

Organizira Adolf Hitler, an zloglasni ton, opredeljen v teh zimskih igrah. (Čeprav tisto leto niso bile tako zloglasne kot poletne igre.) Norveški hitrostni drsalec Ivar Ballangrud je pomeril v disciplinah 1500, 5000, 10000 metrov in si na 1500 metrov prislužil tudi srebro.

1948: St. Mortiz, Švica

Te zimske igre so bile prva olimpijada po drugi svetovni vojni. ZDA so v središču pozornosti zavzele prvo zlato v drsalnem zlatu, ko je Dick Button s gravitacijskim pristankom pristal na prvi dvojni osi v tekmovalni zgodovini.

Dick Button je užival še eno zmago in pristal v prvi trojni zanki. Toda resnična zgodba tistega leta je bil norveški drsalec hitrosti Hjlamar Andersen, ki je z rekordnimi stopničkami osvojil tri medalje in zlasti na teku na 5000 in 10000 metrov.

Češka ikona teka na daljavo Emil Zapotek je postal edina oseba, ki je v isti olimpijadi zmagala v teku na 5000 metrov, 10000 metrov in maratonu. Izčrpani smo, če samo pomislimo na ta impresiven podvig!

Čeprav so bile igre iz leta 1936 prvič predvajane na televiziji, so bile Zimske igre leta 1956 prvič predvajane na večnacionalno občinstvo. Na tisoče se je uvrstilo, da je Avstrijec Toni Sailer postal prvi alpski smučar, ki je osvojil tri zlate medalje.

Zgodovina je nastala, ko je ameriška moška olimpijska hokejska reprezentanca osvojila prvo zlato. Medtem so ženske prvič lahko tekmovale v hitrostnem drsanju.

Minilo je le štiri leta, odkar so ženske smele tekmovati v hitrostnem drsanju, a tek je potekala že pri kategoriji, ko je Rusinja Lidiya Pavlovna Skoblikova prebila vse štiri ženske v drsanju dogodki.

Bodoči prvak v težki kategoriji Joe Frazier je v boksu osvojil zlato. Sovjetska telovadka Larisa Latynina je postala najbolj okrašena olimpijka, potem ko je osvojila dve zlati, srebrni in dve bronasti medalji, kar ji je štelo kariero med 18.

Tekmovalka Peggy Fleming je osvojila edino zlato medaljo za Team USA v ženskem singlu. Medtem se je na drsalnem teku na 500 metrov hitro znašel na stopničkah radoveden prizor: trije srebrni odličji. Ameriške tekmovalke Mary Meyers, Dianne Holum in Jennifer Fish so v finalu z enakim časom končale enako (46.3).

Ameriška šprinterja Tommie Smith in John Carlos sta končala na prvem in tretjem mestu v teku na 200 metrov. Na stopničkah so kljubovalno dvignili pesti v znak solidarnosti z gibanjem Črne svobode v ZDA. Ta trenutek bi veljal za enega najbolj očitnih politične izjave narejeno na igrah.

Pomesti je bilo veliko, saj je smučarka SSSR Galina Kulakova zmagala na vseh treh tekmah za ženske v krosu, norveški drsalec Ard Schenk pa je osvojil tudi tri zlate.

Čeprav je Mark Spitz postavil olimpijski rekord s sedmimi zlatimi medaljami, so bile poletne igre obetane z umor 11 izraelskih športnikov s črnim septembrskim pohodom Palestinske osvoboditve Organizacija.

Bilo je vznemirljivo leto za figurno drsanje. Dorothy Hamill je osvojila zlato medaljo za ženske v posamičnem izboru, Terry Kubicka pa je prikolesaril prvi povratni krog v zgodovini tekmovalnega drsanja.

Štirinajstletna romunska telovadka Nadia Comaneci je v neravnih palicah prejela prvi popoln rezultat, ki je zmagala na tekmovanju All Around. Najbolj ikoničen trenutek poletnih iger pa je bil, ko je Caitlyn (takrat Bruce) Jenner zmagal v desetletju z svetovnim rekordnim rezultatom 8.618 točk.

Moška ameriška hokejska reprezentanca je v osupljivem vznemirjanju premagala reprezentanco ZSSR, kar se je kasneje imenovalo "Čudež" Na ledu. "Drugje na ledu: hitrostni drsalec Eric Heiden je postal prva in edina oseba, ki je v zimi osvojila pet zlatih medalj Olimpijske igre.

Bojkot, ki so ga vodile ZDA, je zasenčil večji del poletnih olimpijskih iger 1980. Aleksander Dityatin je postal prva oseba, ki je na posamezni olimpijadi osvojila osem medalj na vsaki moški gimnastični tekmi.

Carl Lewis je v disciplinah 4x100, 100 metrov, 200 metrov in skokih v daljino osvojil štiri zlate medalje. Vendar je Mary Lou Retton na poškodovanem kolenu postala zvezdnica Iger, potem ko je osvojila zlato v all-aroundu, ki je doseglo petmesečno medaljo.